Chyba większość z nas pocierała obrączką powiekę, kiedy pojawiała się tam jakaś zmiana czy swędzenie. Istnieje przekonanie, że wiele mniejszych dolegliwości możemy wyleczyć sposobami stosowanymi przez nasze babcie. Wiele z nich nie ma uzasadnienia naukowego, ale okazują się skuteczne. W pewnym stopniu dotyczy to także jęczmienia na oku.
Czy jęczmień wymaga leczenia?
Jęczmień najczęściej pojawia się na powiece zewnętrznej, znacznie rzadziej na wewnętrznej, może mieć także tendencje nawracające. Zwykły jęczmień nie wymaga specjalnego leczenia, wystarczą krople do oczu lub maść. Inaczej jednak jest w przypadku jęczmienia nawracającego lub jęczmienia na powiece wewnętrznej. Najlepiej jest wtedy pobrać wymaz i wykonać posiew. Wyniki badania pozwolą na dokładne określenie źródła zakażenia i dobranie odpowiedniego antybiotyku. Tylko w przypadku jęczmienia wewnętrznego lub gradówki (przewlekła postać) może okazać się konieczn interwencja chirurgiczna.
Czym jest jęczmień?
Jęczmień jest ostrym stanem zapalnym przyrzęsowego gruczołu łojowego Zeissa (jęczmień zewnętrzny) lub gruczołu tarczowego Meiboma (jęczmień wewnętrzny). Głównymi winowajcami tych zakażeń są gronkowce. Chociaż zmiany często po kilku dniach samoistnie pękają lub wchłaniają się, to gojenie przyspieszają ciepłe okłady oraz delikatny masaż powieki.
Główną przyczyną jęczmienia na oku jest infekcja bakteryjna. Najczęściej dochodzi do niej w okresie osłabionej odporności organizmu w czasie innej infekcji, wzmożonego wysiłku związanego z nauką lub pracą. Często wtedy przecieramy oczy, nie zawsze pamiętając o dokładnym umyciu rąk.
Przyczyną mogą być również soczewki kontaktowe, które są niedokładnie dezynfekowane. Ropień powstały na powiece przypomina swoim kształtem ziarno zboża, stąd jego nazwa.
Złoto na jęczmień – pomaga czy nie?
Skąd pomysł, że złota obrączka pomaga? Może to kwestia zastosowania drogocennego kruszcu? Siła miłości małżeńskiej? Lub (bardziej naukowo) antybakteryjne właściwości złota? Pocieranie nagrzaną złotą obrączką może pomóc mechanicznie, udrażniając ujście zatkanego gruczołu. Proces
dojrzewania ropnia na powiece zwiększa wydzielanie ciepła, dlatego na jęczmień często stosujemy ciepłe okłady z herbaty lub ziół. Pod ich wpływem jęczmień dojrzewa i pęka, a wydzielina usuwana jest na zewnątrz. Wiele osób uważa, że złoto na jęczmień w oku to skuteczna metoda pozbycia się uciążliwego ropnia. Nie ma naukowych dowodów na szczególne oddziaływanie złota w przypadku infekcji bakteryjnych, tym bardziej, że złoto trudno zachodzi w reakcje z czynnikami zewnętrznymi.
Przekonanie to prawdopodobnie wynika z właściwości termicznych złota. Nawet krótkie pocieranie powoduje wzrost jego temperatury, a tym samym przyśpiesza dojrzewanie jęczmienia. Stosując złoto na jęczmień oka trzeba pamiętać o wcześniejszej jego dezynfekcji, zanieczyszczone może być przyczyną groźnego wtórnego zakażenia. Jeżeli pocieranie złotem nie pomoże i nie zlikwiduje jęczmienia, to na pewno mu nie zaszkodzi. Po
prostu trzeba poczekać, aż jęczmień sam ustąpi. Ogólnie uważa się ,że z jęczmieniem jest trochę tak, jak z katarem – musi potrwać parę dni i leczenie nie ma na to wpływu. W przypadku jęczmienia musi on dojrzeć, a ropień się opróżnić.
Ekstra ciekawy blog. Zastanawiam się tylko czy pisze go chemik, jubiler, kosmetolog, pasjonat??? A zakładka „O nas” nie daje odpowiedzi…
Pasjonat-amator 😉