Złoto w 4 westernach

Nie jestem fanką westernów, jak pisałam w poprzednim artykule, ale jako dziecko oglądałam je z uwielbieniem – nie ze względu na złoto, które tam obowiązkowo musi się pojawić, ale ze względu na konie. Więc napisze też też o westernach, bo tylko krowa nie zmienia zdania.

„Skarb Sierra Madre” (1948)

Ten film to klasyk westernowy. W roli głównej zobaczymy legendę kina Humphreya Bogarta. To historia dwójki przyjaciół, którzy wspólnie z niemłodym nieznajomym znajdują złoto w meksykańskich górach. Jednak perspektywa majątku wydobywa z nich chciwość i nieufność. Jak to w westernach jest mnóstwo strzelaniny, trupów i whisky.
Film otrzymał trzy Oscary i trzy Złote Globy.To bodajże jedyny przypadek w historii Oscarów, kiedy nagrodę za jeden film otrzymali ojciec i syn. John Houston otrzymał dwie statuetki za scenariusz i reżyserię, a jego ojciec Walter Houston za najlepszą rolę drugoplanową.

„Dobry, zły i brzydki”

Klasyczny spaghetti – western spod ręki Sergio Leone z Clintem Eastwoodem w roli głównej wyjaśniający fundamentalną zasadę świata: „Mój przyjacielu. Na tym świecie są dwa rodzaje ludzi: ci z nabitymi
rewolwerami i ci, którzy kopią. Ty kopiesz”. Choć fabuła wydaje się drugorzędna wobec budowanego nastroju i klimatu filmu, to nie pozwólmy sobie zapomnieć, o co całej trójce bohaterów chodzi. A jak to w westernach chodzi zawsze o to samo – o złoto. Bohaterowie filmu są gotowi zabijać za złoty skarb powstały z defraudacji wojskowych funduszy. W filmie wykorzystano fantastyczną ścieżkę dźwiękowa Enio Moricone z wieńczącym film utworem zatytułowanym „Ecstasy of gold” („Gorączka złota”).

„Złoto Mackenny”

Jak to mówią znawcy, stary, dobry western z Gregorym Peck i Tellym Savalas. Szeryf Mackenna wpada w zasadzkę zastawioną przez starego wodza Apaczów. W potyczce śmiertelnie rani wodza. Indianin powierza mu starą mapę wskazującą drogę do legendarnej Doliny Złota. Mackenna postanawia spalić mapę. Wkrótce zostaje schwytany przez bezwzględnego bandytę, Colarado, który przetrzymuje jako zakładniczkę córkę miejscowego sędziego. Przestępca grozi, że zabije dziewczynę, jeśli szeryf nie zaprowadzi go do doliny. Mackenna wbrew sobie musi towarzyszyć bandzie awanturników w wyprawie po legendarny skarb Apaczów.

„Niesamowity Jeździec „

Film reżyserowany przez Clinta Eastwooda ,i zarazem odtwarzającego główną rolę – obrońcy uciśnionych poszukiwaczy złota pełni Kaznodzieja , który w imię sprawiedliwości musi rozprawić się z bandziorami nasłanymi przez Coya LaHooda. Czym zyskuje przede wszystkim miłość uroczej, nastoletniej Megan Weeler, córki Sarah, u której znalazł tymczasową przystań. Zakończenie obrazu, przedstawiające głównego bohatera odjeżdżającego konno w siną dal i wołającą za nim Megan, należy do najbardziej wzruszających w filmografii Clinta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *