Biżuteria to ozdoba każdej kobiety. Każda kobieta z zachwytem przyjmie tak piękny prezent, Biżuteria jest dla nas bardzo cenna nie tylko ze względu na wartość materialną, ale często też sentymentalną, ponieważ przypomina nam o osobach, które nas obdarowały lub o poszczególnych wydarzeniach.
Co jednak zrobić, kiedy nasz ulubiony pierścionek zostawia brzydkie ślady na naszej skórze? Z jakich powodów biżuteria może brudzić?
Niska próba i domieszki
Sprawdź próbę złota! Im więcej domieszek innych metali, tym większe prawdopodobieństwo, że to jest właśnie przyczyną śladów. Jeżeli próba jest wysoka, a mimo to biżuteria brudzi, zastanów się nad wiarygodnością źródła. Złota biżuteria wysokiej próby, kupiona u jubilera, powinna mieć wybitą próbę i cechę. Jeśli zdecydowałaś się na kupno za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego, bądź skusił cię szeroką ofertą sklep internetowy z biżuterią w dobrej cenie istnieje zagrożenie, że sprzedano Ci podróbkę.
Pamiętaj, że zakupy przez internet wiążą się z zagrożeniami – możesz nawet nie doczytać informacji zapisanej małym druczkiem o tym, że dany przedmiot nie jest ze złota, a np. jedynie pozłacany. Wówczas żadne reklamacje nie pomogą, dlatego warto korzystać ze sprawdzonych sklepów i uważnie dokonywać zakupu.
Kosmetyki
Jeśli Twoja biżuteria jest dobrej jakości, a mimo to, na Twojej skórze pojawiają plamy warto przyjrzeć się produktom, których używasz do codziennej pielęgnacji. Warto sprawdzić skład, a w szczególności balsamów do ciała, kremów do rąk, a także maści i leków stosowanych bezpośrednio na skórę.
Okazuje się, że winowajcą jest zawarty w kosmetykach tlenek cynku. W zetknięciu z prawdziwym złotem wchodzi w reakcję chemiczną powodując nieestetyczne ślady na ciele. Co robić?
Najlepiej jest zmienić kosmetyk, a jeśli jest to możliwe – omijać miejsca, w których nosisz złotą biżuterię lub nakładać produkt na ciało wieczorem, po zdjęciu biżuterii.
Problemy ze zdrowiem
Złoto reaguje ze związkami znajdującymi się w tkance skóry, a zatem o ile nie reaguje z pierwiastkami, które zostały naniesione od zewnątrz (kremy, maści), oznacza to, że w ciele nastąpiło wyższe stężenie konkretnych związków. Zmiana składu chemicznego w naszym organizmie ujawniająca się w ten sposób w skórze, może mieć przyczyny w wielu mniej lub bardziej poważnych chorobach. Taki objaw może świadczyć o niedoborze żelaza i cynku. Warto więc wykonać podstawowe badania krwi, aby wykluczyć anemię.
Przyczyną mogą być też zmiany poziomu hormonów – objawia się to szczególnie u kobiet i najczęściej jest związane z cyklem menstruacyjnym.
Warto wówczas zaobserwować swoje ciało, czy nie występują jakieś inne symptomy, które mogłyby świadczyć o chorobie i skonsultować się z lekarzem. Nie należy panikować, jeśli zobaczymy ciemne ślady na skórze pod naszą biżuterią, bo na taką reakcję wpłynąć może wiele czynników, których często nie jesteśmy świadomi.