Jak wyczyścić złoto? 6 skutecznych sposobów

Czas. Nawet złota biżuteria i złote przedmioty podlegają upływowi czasu, który sprawia, że owe przedmioty stają się mniej piękne, nie lśnią już i nie cieszą tak, jak dawniej. My wiemy jak temu zaradzić i powiemy Ci jak czyścić złoto bezpiecznie i skutecznie.

Poniższe sposoby są proste, ale skutecznie pomagają przywrócić zachwycający blask naszym złotym przedmiotom. Większość z nich opiera się na wykorzystaniu przedmiotów, które już w domu posiadamy. Najczęściej jednak będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.

Oto 6 rad jak wyczyścić złoto:

1. Soda i płatki mydlane

Wiele osób zastanawia się czym wyczyścić złoto. Jedną z najbardziej skutecznych okazuje się być soda i płatki mydlane.

Ciepłą wodę wlej do słoika, a następnie dodaj do niej troszkę sody oczyszczonej i płatków mydlanych. Na każdy litr wody potrzebne będą: 5 gram sody i 50 gram płatków mydlanych. Włóż swoje złote przedmioty do tego roztworu. Słoik zakręcamy i potrząsamy ok. 2 minut. Następnie biżuterię wystarczy przepłukać w bieżącej wodzie i wypolerować miękką szmatką. Gotowe.

Jeśli nie masz płatków mydlanych weź mydło i poskrob je nożem.


Zapisz się do Newslettera...

i otrzymuj bezpłatnie informacje o nowym wpisie.
Informacja RODO: Powyższe dane i zgody są gromadzone w celu polepszenia naszego Newslettera. Wszystkie informacje o podmiocie i rodzaju zbieranych danych znajdziesz w polityce prywatności

2. Płyn do mycia naczyń

Do czyszczenia złota możesz użyć na płynu do mycia naczyń. Cały proces jest bardzo prosty.

Wlej kilka kropli płynu do naczynia z ciepłą wodą (dla lepszego efektu możesz użyć wody sodowej) i wymieszaj, a następnie zanurz w powstałej mieszance biżuterię lub inny złoty przedmiot. Po kwadransie wyjmij złoto z wody, a następnie delikatnie oczyść każdy element miękką szczoteczką i wytrzyj. Jeśli używasz zmywarki i nie masz płynu do mycia naczyń, to koniecznie przeczytaj następny punkt.

3. Proszek do pieczenia

Wyroby ze złota można też czyścić przy pomocy… proszku do pieczenia. Proszek do pieczenia sypiemy na zwilżony płatek kosmetyczny i czekamy aż proszek zacznie się pienić. Następnie w delikatny sposób przecieramy wacikiem złoty przedmiot, pozostawiając na nim cienką warstwę pieniącego się proszku. Całość odkładamy w bezpieczne miejsce, a po upływie 30 minut dokładnie myjemy i wycieramy.

Jeśli proszku także nie masz, bo wychodzą ci same zakalce to przejdź do następnego punktu.


Zapisz się do Newslettera...

i otrzymuj bezpłatnie informacje o nowym wpisie.
Informacja RODO: Powyższe dane i zgody są gromadzone w celu polepszenia naszego Newslettera. Wszystkie informacje o podmiocie i rodzaju zbieranych danych znajdziesz w polityce prywatności

4. Ocet, cytryna i …

cebula. Dozwolone jest czyszczenie złota z użyciem powyższych.

Proces jest prosty, ale trzeba go wykonać delikatnie. Polega na przecieraniu złota octem, rozkrojoną cebulą, kwaskiem cytrynowym lub cytryną
(nasmarowane tymi preparatami wyroby ze złota zostawiamy na kilka godzin), bądź szmatką nasączoną benzyną. Skutecznym sposobem na oczyszczenie złota jest zanurzenie w benzynie na godzinę. Warto podkreślić, że niezależnie od tego, którego sposobu użyjesz, zawsze trzeba to robić delikatnie, ponieważ silne pocieranie złotych wyrobów może skutkować nieodwracalnymi zniszczeniami.

5. Roztwór solny na ratunek!

Czasami, gdy na biżuterii pojawia się czerwonawy nalot, wystarczy na spód i częściowo boki naczynia należy położyć folię aluminiową. Następnie należy przygotować roztwór solny (5 łyżeczek soli na 1 litr wrzącej wody) i
zanurzamy w nim biżuterię, która będzie się oczyszczała sama. Kiedy zauważysz, że folia aluminiowa nie przyjmuje już więcej zanieczyszczeń należy zmienić roztwór na nowy.

Na koniec czyszczenia przedmiot koniecznie umyj wodą z mydłem.

6. Wódka

Zamiast roztworu solnego możesz użyć zwykłej wódki – to mój ulubiony sposób. Aby wyczyścić złoto za użyciem wódki wystarczy włożyć biżuterię do szklance z alkoholem i pozostawić na całą noc. Wódkę możesz też zastąpić colą.

Można także zmieszać wódkę z colą i wypić, a biżuterię wyczyścić specjalnym preparatem do czyszczenia złota lub zlecić to złotnikowi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *