Jakie są kolory złota?

Gdy patrzymy na biżuterię u jubilera, często widzimy złoto w różnych kolorach i odcieniach. Czy to oznacza, że któryś z ich wyrobów jest fałszywy? Oczywiście, że nie. Więc, jak to jest, że złoto nie jest jedynie złote, ale mamy różne kolory złota?

Złoto w naturze występuje tylko i wyłącznie w kolorze żółtym.

Zacznijmy od tego, że złoto występuje w naturze tylko i wyłącznie w kolorze żółtym. Samorodki złota są zanieczyszczone najczęściej odrobiną miedzi i srebrem, ale mają barwę żółtą. Złoto w czystej postaci jest metalem miękkim – zbyt miękkim, aby wyrabiać z niego biżuterię, dlatego też dla uzyskania lepszych walorów użytkowych stosuje się różnego rodzaju domieszki innych metali, o czym pisaliśmy tutaj. Te domieszki sprawiają, że złoto nawet w jednym kolorze posiada różne odcienie. Jak łatwo się domyślić, różne odcienie złota mają również inne właściwości fizyczne i różnią się także innymi cechami. Żółte złoto w najpopularniejszej próbie 585 jeśli jest wytworzone z domieszki srebra i czystej miedzi, jest przepięknie połyskującym metalem o barwach począwszy od jasnożółtej do ciemnożółtej. Odcień zależy od użytych proporcji ww. metali.. Z racji tego, że jest też metalem lekko sprężynującym nie rysuje się łatwo i nie poddaje czynnikom zewnętrznym. Zdarza się jednak,że niektórzy dodają taniej ligatury czyli gotowej substancji metalicznej, wtedy tez jakość takich wyrobów jest bardzo niska. Biżuteria taka jest nietrwała, łatwo się rysuje, odkształca a nawet zgniata. Kolor złota – w szczególności żółte złoto – może przybierać różne odcienie, w zależności od kraju w którym go kupimy. Różni się też w zależności od producenta, który stworzył dany stop, ale nie ma to wpływu na wartość kruszcu i zawartość w nim czystego złota.


Zapisz się do Newslettera...

i otrzymuj bezpłatnie informacje o nowym wpisie.
Informacja RODO: Powyższe dane i zgody są gromadzone w celu polepszenia naszego Newslettera. Wszystkie informacje o podmiocie i rodzaju zbieranych danych znajdziesz w polityce prywatności

Zielone, różowe, niebieskie, a może fioletowe złoto?

Kolor biżuterii nie ogranicza się jedynie do żółtego czy białego koloru. Może przybierać bardzo bogata paletę barw. Efekt ten możemy osiągnąć poprzez różnego rodzaju receptury – często objęte tajemnicą. W wyniku tych działań możemy uzyskać także różne odcienie złota. Najbardziej popularne to:

  • zielone złoto (stop złota ze srebrem)
  • różowe złoto (połączenie złota i miedzi)
  • niebieskie złoto (mieszanina złota z żelazem i niklem)
  • ametystowo-fioletowe złoto (połączenie złota z glinem)

W Polsce większość wyrobów jubilerskich wykonane są z próby 585 w kolorze żółtym a coraz częściej – szczególnie w biżuterii z brylantami – jest używane złoto białe.

Kolor biżuterii jest niemal nieograniczony.

Białe złoto to rosnący trend.

„Białe złoto” to złoto o słomkowym odcieniu, lekko wpadającym w żółty poblask. Najczęściej wykorzystywane metale do uzyskania białego koloru złota to nikiel lub pallad. Zarówno dodanie jednego jak i drugiego do złota spowoduje jego odbarwienie i nadanie mu koloru zbliżonego do srebra lub platyny. Obecnie częściej stosowany jest pallad, ze względu na brak właściwości alergizujących. W celu uzyskania śnieżnobiałego koloru biżuterii jako warstwę zewnętrzna, nakłada się rod, czyli jeden ze szlachetnych metali z grupy platynowców. Metal ten nadaje biżuterii piękny blask i idealny biały kolor. Tak więc biżuteria z białego złota jest idealna alternatywą dla osób, które uwielbiają kolor srebrny, ale np. ze względów zdrowotnych nie mogą nosić srebra. .

Czerwone złoto też istnieje!

Czerwone złoto jest wyjątkowe pod wieloma względami. Często jest nazywane jest różowym złotem ponieważ w zależności od proporcji stopu (czyt: ilości dodanej miedzi) uzyskamy barwę od jasno różowej po czerwoną .

Jeśli cenimy subtelną różową biżuterię, najlepiej jest wybrać złoto czternastokaratowe, ponieważ cechuje się ono łagodną, delikatna barwą. Jeśli wolimy kolor bardziej wyrazisty, musimy wybrać stop złota z większa zawartością innych metali np. wyroby dziewieciokaratowe.

Różowe złoto było bardzo popularne w Rosji za czasów komunistycznej władzy, wówczas mówiono na nie „czerwone”. Początkowo ten kolor złota nie miał zbyt wielu sympatyków, ale obecnie zyskuje coraz większą popularność.


Zapisz się do Newslettera...

i otrzymuj bezpłatnie informacje o nowym wpisie.
Informacja RODO: Powyższe dane i zgody są gromadzone w celu polepszenia naszego Newslettera. Wszystkie informacje o podmiocie i rodzaju zbieranych danych znajdziesz w polityce prywatności

A fioletowe złoto?

Coraz częściej w biżuterii spotykamy kolor złota w odcieniach fioletu. Znajdziemy tam ok 21% aluminium w złocie osiemnastokaratowym. Jednak złoto fioletowe jest dość kruche, dlatego jest wykorzystywane głównie jako dodatek w biżuterii ze złota białego czy żółtego, wszystko to jest kwestia gustu.

Dzisiejsze trendy w produkcji biżuterii nie ograniczają nas do jednego rodzaju złota, łączą ze sobą złoto białe, żółte czy różowe. Najczęściej takie połączenia możemy spotkać w produkcji obecnych obrączek czy pierścionków. W pierścionkach z żółtego złota z brylantami stosowane są oprawki z białego złota, aby uwypuklić piękna barwę diamentu i sprawić że kamienie lepiej lśnią – oczywiście optycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *