Próby złota – 333, 375, 585 co oznaczają?

Chyba żaden metal nie odegrał w historii ludzkości tak ogromnej roli jak złoto. Od wieków ludzi fascynował ludzi jego blask. Już w starożytności złoto uznano za najszlachetniejszy metal ze względu na walory estetyczne, ale tez i za trwałość. Używano go w jubilerstwie , tworząc przepiękne wyroby biżuteryjne. Pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że złoto jest miękkim i plastycznym metalem. Dzięki doskonałej ciągliwości kowalności wykorzystywano do także do powlekania dekoracyjnego metali. Chemiczna obojętność złota sprawia, że nie ulega wpływowi czasu.

Z jednego grama można poprzez rozciąganie uzyskać drucik o długości 2,5 km!Zapisz się do Newslettera...

i otrzymuj bezpłatnie informacje o nowym wpisie.
Informacja RODO: Powyższe dane i zgody są gromadzone w celu polepszenia naszego Newslettera. Wszystkie informacje o podmiocie i rodzaju zbieranych danych znajdziesz w polityce prywatności

Złoto może różnić się barwami. Wynika to z zawartości innych metali dodawanych do złota stosowanym w wyrobach jubilerskich. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i piękny wyraźny połysk. Wyroby jubilerskie z czystego złota praktycznie nigdy nie występowały i nie występują. Złoto w czystej postaci jest zbyt miękkie, przez co wyroby z niego wykonane nie byłyby wystarczająco trwałe. Dlatego też do zastosowań w jubilerstwie są tworzone stopy z mniej szlachetnymi metalami zmieniającymi twardość, ciągliwość, temperaturę topnienia, kolor złota oraz jego inne właściwości. Do mierzenia i oznaczania takich stopów opracowane zostały odpowiednie reguły. W celu standaryzacji ilości złota w stopie wprowadzono tzw. próby złota:

Wyróżniamy następujące próby złota:
• 0 próba 999 zawiera 99,9% czystego złota
• 1 próba 960 zawiera 96,0% czystego złota
• 2 próba 750 zawiera 75,0% czystego złota
3 próba 585 zawiera 58,5% czystego złota
• 4 próba 500 zawiera 50,0% czystego złota
• 5 próba 375 zawiera 37,5% czystego złota
6 próba 333 zawiera 33,3% czystego złota

Jaka próba złota jest najpopularniejsza? 333, 375, a może 585?

Złote pierścionki zaręczynowe

Najpopularniejsza jest próba złota 585, z której robi się obrączki ślubne, pierścionki zaręczynowe, kolczyki, broszki, naszyjniki, łańcuszki. Najlepsza próba złota to bez wątpienia próba 999,9 ponieważ wyroby oznaczone tą próbą na przykład złote sztabki czy monety bulionowe zawierają 99,99% czystego złota. Zdarza się też biżuteria zrobione z lepszej próby złota, czyli 750. Wszystko zależy od upodobań klienta oraz budżetu, jaki chce przeznaczyć na zakup.
Próba złota i srebra potwierdza autentyczność wyrobu, tym samym pierścionek zaręczynowy mający nabitą próbę złota 585 zawiera 58,5% złota, a reszta to inne metale, które mają nadać twardość. Polskie prawo probiercze nakłada obowiązek wybicia próby na wyrobie z metali
szlachetnych, czyli ze złota, srebra, platyny i palladu. Badaniem zawartości metalu szlachetnego w wyrobie i nabijaniem cechy probierczej na danym wyrobie zajmuje się Urząd Probierczy.. Cecha probiercza wskazuje rodzaj metalu szlachetnego i jego próbę. Do każdego metalu przypisany jest jeden rodzaj cechy głównej, która jest stosowana łącznie z cechą dodatkową. Najbardziej wiarygodne są próby złota wybijane przez urząd probierczy i oznacza się je cyframi od 0 do 6.

Wyroby ze złota należy oznaczać znakiem imiennym wytwórcy zarejestrowanym w Urzędzie Probierczym, zaś biżuteria z zawartością złota powyżej 1 grama powinna być dodatkowo zgłoszona do zbadania przez Urząd Probierczy. Polskim znakiem probierczym w przypadku złota jest głowa rycerza z twarzą zwróconą w lewo, w obramowaniu sześciokątnym z oznakowaniem cyfrowo-literowym przypisanym do danej próby.


Zapisz się do Newslettera...

i otrzymuj bezpłatnie informacje o nowym wpisie.
Informacja RODO: Powyższe dane i zgody są gromadzone w celu polepszenia naszego Newslettera. Wszystkie informacje o podmiocie i rodzaju zbieranych danych znajdziesz w polityce prywatności

Cena za wyrób ze złota, która zaoferuje jubiler albo dealer metali szlachetnych w dużej mierze zależy właśnie od próby złota.

Istnieje też podział na karaty, gdzie 1 karat odpowiada zawartości wagowo 1/24 czystego złota w stopie:
• 24-karatowe – to próba złota 1000 (teoretyczna )
• 22-karatowe – próba złota 916
• 18-karatowe – próba złota złota 750
• 14-karatowe – próba złota 583
• 12-karatowe – próba złota 500
• 10-karatowe – próba złota 417
• 9-karatowe – próba złota 375
• 8-karatowe – próba złota 333

Najbardziej pożądane przez inwestorów złoto 24-karatowe odpowiada próbie 999, a te wpadające w brąz i najmniej wartościowe 8-karatowe złoto odpowiada próbie 333. W przypadku wątpliwości co do próby złota warto zasięgnąć opinii złotnika lub dealera metali, ponieważ mogą oni sprawdzić próbę poprzez badanie wyrobu przy użyciu cieczy probierczej.

Podsumowując – próba złota to sposób określenia zawartości złota w stopie wyrażonej w promilach. Przykładowo jeśli stop zawiera 37,5% czystego złota jest ono próby 375.

2 thoughts on “Próby złota – 333, 375, 585 co oznaczają?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *